Ana Sayfa l Eposta   

Sitemize hoş geldiniz. Bugün
  

 
 
 
Tekbaş Un Ana Sayfa > Ürünler > Derman
Derman - Lüks Ekmeklik

Doğal ekmek kokusu, kabuk yapmayan elastik yapısı ve uzun raf ömrüyle francala, pide, odun ekmeği, lavaş çeşitleri ile lüks ekmeklik piyasasının vazgeçilmezi

Özel amaçlı buğday unu; Kül: % 0,650 (max); Protein: % 10,5 (min); İçindekiler: buğday unu, askorbik asit (E 300); Ambalaj şekli: 25-50 kg’lık Türk gıda kodeksine uygun PP ve bez ambalajlarda

Son yıllarda artan hayat standartlarına ve bilinçli tüketime bağlı olarak ekmek kültürü de değişime uğramıştır. Artık tüketiciler daha kaliteli ve fonksiyonel gıdaları daha ekonomik elde edebildikleri markaları tercih etmektedirler. Kaliteli ve hijyenik ekmeğin elde edilebilmesi de kullanılan temel hammaddenin, unun, iyi üretim teknikleri ile üretilmesine bağlıdır. Diğer yandan unu işleyerek mamul elde eden işletmelerin aradığı diğer önemli bir kriter yüksek su kaldırma kapasitesi ve randıman ile kazancını arttırabilmektir.

Tekbaş Un tüm bu isteklerinize cevap verebilecek DERMAN’ı matador veya kara fırınlarda sorunsuz kullanabilmeniz için üretmiştir. Türkiye’nin en iyi buğdaylarının paçallanarak iyi üretim teknikler ile işlenmesi sonucu hayata gelen DERMAN Türk Halkının güvenerek tüketebileceği bir marka olmayı amaçlamaktadır. Daha düşük kaliteli unlarla karıştırarak da kullanılabileceğiniz DERMAN tek başına mükemmel sonuçlar verecektir. Özellikle tek başına kullanımında ince kabuklu, yüksek hacimli, iç kısmı homojen ve beyaz Türk damak tadına en uygun ekmeğin üretimini sağlayacaktır.

Unlarımızın hiç birinde benzoil beroksit ve potasyum promat gibi gibi insan sağlığını tehdit ettiği bilinen hiç bir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

İÇİNDEKİLER : Buğday unu, antioksidan (Vitamin C), çeşitli enzimler

Özellikleri

RUTUBET % 14,5 (MAX)
K.M. KÜL % 0,650 (MAX)
K.M. PROTEİN % 10,5 (MİN)
212 μ ELEK ALTI % 98 (MİN)
K.M.ASİTLİK % 0,07 (MAX)
ENERJİ (ALVEOGRAPH) 280-310 X 10E-4 J
ENERJİ (cm2) (EXTENSOGAPH) 45 sn 90 sn 135 sn
95 110 115
GLÜTEN %30
SU KALDIRMA %64


EKMEK NASIL OLMALI?

İç kısmı süngerimsi yapıda,
Gözenekleri mümkün olduğunca homojen,
Hamur ve yapışkan olmayan,
Rengi çok soluk veya çok koyu olmamalı,
Kendine has tat ve kokuda,
Yabancı tat ve kokusu olmayan,
İyi pişmiş ve kabarmış,
İnce kabuklu,
Basık ve yanık olmamalı,
Uygun bıçak açma,.

DERMAN İLE EKMEK YAPILMASI
Ekmek yapımında hamur sıcaklığı önemlidir, bu sebepten değişen ortam sıcaklıklarına bağlı olarak kullanılan suyun sıcaklığı ayarlanmalıdır. Yoğrulma esnasında istenilen hamur sıcaklığı 21-26ºC aralığında olması tavsiye edilir. [Hesaplama şu şekilde yapılır: Ortam Sıcaklığı + Un Sıcaklığı + Su Sıcaklığı = 66ºC]
DERMAN pratikte % 70-75 ’si kadar su kaldırabilmektedir. Sıcaklığı ayarlanan su ile un karıştırılarak min. 30 dakika yoğrulur. Yoğurma işlemi hamur gelişimini tamamlayıncaya kadar devam eder.
Hamur gelişimini tamamlayıp parlak bir renk alınca, DERMAN’ın % 1,2’si kadar tuz ilavesi yapılır. Hamurun sertleşmemesi için ve tuzun çözülmesi için bir miktar daha su eklenir.
10 dakika yoğrulup % 3 oranında daha önce sıcak suda eritilen yaş maya hamura katılır. Ekşi maya kullanılması halinde eklenilen ekşi maya kadar yaş mayanın miktarı azaltılır. Mayanın tazeliğinin ekmek kalitesini direkt etkilediği unutulmamalıdır. Mayanın tazeliği, ılık şekerli su içerisine bırakılan mayanın 5-10 dakika içinde kapta hareket geçip geçmediği gözlemlenerek öğrenilebilir.  
Ortalama 10 dakika daha yoğrulup kazanda dinlenmeye alınır. DERMAN kuvvetli bir un olduğu için hamurun olgunlaşma süresi yüksektir dolayısıyla yoğrulma işlemi uzun sürdürülmelidir. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda hamur sıcaklığının kontrolünün sağlanması için kesinlikle buz kullanılmalıdır.
Teknede 15-20 dakika dinlenen hamur istenilen gramajda kesilip, şekil verilerek ortam sıcaklığına ve bağıl nemine bağlı olarak yaklaşık 1,5-2 saat fermantasyona bırakılır. Şekil verilen hamurlar bu son fermantasyonda hava sirkülasyonunun olduğu yerde bırakılmamalıdır. Üzerine hafif yağlı bez örterek korumaya alınabilir. Fermantasyon odası için 38ºC ve % 80 bağıl nem tavsiye edilmektedir.
Pişirme süresi fırın sıcaklığına göre değişir. Önemli olan, hararetli ateşte fazla kızarmasını ve de yavaş ateşte kuruması önleyebilmektir. Kolay işlenebilir ve elastik yapısı ile DERMAN'ın daha kısa zamanda piştiği denemelerde gözlenmektedir. Yeterli buhar verilmemesi halinde ise ekmek yeterli hacmi almayacak ve mat renkte olacaktır.
DERMAN ile yapılan üretimlerde verim oldukça yüksektir.
DERMAN tek başına kullanıldığı zaman herhangi bir ekmek katkısının kullanımı gerekmemektedir. Bu sayede doğal, katkısız ve ekonomik ekmeğin üretilmesi mümkün olmaktadır.

Alveograph Çizimi


Extensograph Çizimi
     
       TEKBAŞ UN
    
ÜRÜNLERİMİZ
    Destan
    Hakan
    Ferman
    Trabzon Vakfıkebir
    Şahan
    Kağan
    Sultan
    Derman
    Civan
    Ozan
    Ruşeymiks
    Çavdar Miksi
    Yulaf Miksi
    Tahıl Miksi
    Tam Buğday Unu
    Ayçekirdek Miksi
   
 
 
Basında Tekbaş UN
Tekbaş Un ile ilgili Basın ve medya'da çıkan son haberler için tıklayınız...
 
Medya Kit
Tekbaş Un ile ilgili kurumsal logo reklam ve diğer görsel öğeler için tıklayınız...
 
Dijital Katalog
Son çıkan kurumsal ve Ürün katalogumuza dijital ortamda ulaşmak için tıklayınız...
 
Sosyal Medya
Facebook Sayfamız 
    İnternet Sitemiz 
 
Miks Unları Faydaları
Tekbaş Miks Unlarının yararları ve faydaları için tıklayınız...
 
Tanıtım Filmi
Tekbaş Un Fabrikası Tanıtım Filmini İzlemek için Tıklayınız