Tekbaş Un, TEKBAŞ A.Ş. bünyesinde 1997 yılında faaliyete başlamıştır. Konya Ovası’nın bereketli topraklarında yetişenbuğdayları modern tesislerinde işleyerek, “Unda Bir Sultan” sloganı ile ülkemizin farklı noktalarındaki lezzet duraklarına ulaştırmaktadır.

2017 yılında, 35.000 m2’lik açık alan ve 7.000 m2’lik kapalı alana sahip, 60.000 ton buğday depolama ve günlük 500 ton buğday unu üretimi kapasitesi bulunan modern tesisini faaliyete geçirmiştir. Sürekli yenilik anlayışı ile ürün gamını zenginleştiren Tekbaş Un; HAN, DESTAN, FERMAN, KAĞAN, HAKAN, ŞAHAN, SULTAN, DERMAN, UĞRAN, CİVAN ve OZAN markaları ile maksimum müşteri memnuniyeti için çalışmaktadır. Ekmeklik un piyasasında kullanıma sunduğu RUŞEYM, ÇAVDAR, YULAF, TAHIL, AY ÇEKİRDEĞİ Hazır Ekmek Miksleri ve TAM BUĞDAY UNU, TRABZON VAKFIKEBİR UNU, SARI DURUM BUĞDAY UNU ile müşterilerinin beğenisini kazanmıştır.

Buğday ununda en kalitelisini, en sağlıklısını üretme misyonu ile çıktığı bu yolda, üretimini Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylanmış Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemlerine (ISO 9001:2008 ve ISO 22000) göre gerçekleştirmektedir. Ürünlerimizin Helal Gıda Sertifikası bulunmaktadır.

22 Yıllık tecrübesi ile TEKBAŞ UN, yeni tesisinde yepyeni bir heyecan ile kalitesinden ödün vermeden üretime devam etmektedir.

Tüm Yeniliklerimizden
Haberdar Olun...